JOGA REGENERACYJNA wg metody Judith H. Lasater 

Judith Hanson Lasater uczy jogi od 1971 roku, przez pierwsze kilkanaście lat jej głównym nauczycielem był B.K.S. Iyengar. Jest autorką ośmiu książek o jodze, doktorem psychologii i fizjoterapii, współzałożycielką Yoga Journal; prowadzi warsztaty jogi na całym świecie.

O dobroczynności swojej Restorative Yogi pisze jak poniżej:
‚Restorative Yoga (joga wzmacniająca, regeneracyjna) łagodzi skutki przewlekłego stresu na kilka sposobów.
Po pierwsze, poprzez podparcie ciała przy użyciu wielu pomocy do jogi, stwarza idealne warunki dla pełnego relaksu.
Po drugie, każda sekwencja pozycji regeneracyjnych ułożona jest w taki sposób, aby możliwy był ruch kręgosłupa we wszystkich kierunkach (wygięcia w tył, skłony w przód, delikatne skręty).

Ruchy te odzwierciedlają odwieczną mądrość jogi, która uczy, że zdrowy kręgosłup jest gwarancją dobrego samopoczucia.
Po trzecie, dobrze ułożona sekwencja asan wzmacniających zawiera również pozycje odwrócone, które odwracają skutki grawitacji. Nawet proste umieszczenie nóg na wałku, może przynieść poważne rezultaty. Z uwagi na fakt, iż przez większość dnia głównie siedzimy bądź stoimy, krew i płyny limfatyczne gromadzą się w kończynach dolnych. Przez zmianę działania siły ciężkości w nogach, płyny te powracają do górnej części ciała, wzmacniając tym samym pracę serca.

Roger Cole, Ph.D., nauczyciel jogi i psychobiolog z University of California w San Diego, specjalizujący się w badaniach snu i rytmów biologicznych, dokonał wstępnych badań nad wpływem pozycji odwróconych na ludzki organizm. Stwierdził on, iż w sposób znaczący zmieniają one poziom hormonów, zmniejszając tym samym pobudzenie mózgu, ciśnienie krwi i zastój płynów. Efekty te tłumaczy jako wynik spowolnienia rytmu serca i rozszerzenia naczyń krwionośnych w górnej części ciała, powstałych na skutek odwrócenia działania grawitacji.
Po czwarte, Restorative Yoga na przemian pobudza i koi narządy wewnętrzne. Na przykład poprzez zamknięcie brzucha w skłonach w przód, a następnie otwarcie go w trakcie wygięć w tył, narządy jamy brzusznej są najpierw ściskane, a krew wypychana, po czym świeża krew napływa do nich z nową siłą. Ten wymuszony nieco przepływ krwi powoduje lepszą wymianę tlenową i usuwanie zbędnych produktów przemiany materii z komórek ciała.

Wreszcie joga uczy, że ciało jest przeniknięte energią. Prana energia męska, skumulowana jest powyżej przepony, porusza się w górę, kontrolując funkcje oddechowe i pracę serca. Apana energia kobieca, znajduje się poniżej przepony, porusza się w dół i kontroluje głównie funkcje narządów jamy brzusznej. Restorative Yoga balansuje te dwa aspekty energii tak, aby praktykujący zachował równowagę – nie był ani nadmiernie pobudzony, ani wyczerpany.’

Powyższy cytat pochodzi z książki Judith H. Lasater Ph.D., P.T. ‚Relax & Renew. Restful Yoga for Stressful Times’ wyd. Rodmell Press, Berkeley, California, 1995, s. 7-8, tłum. BM.

NAJBLIŻSZE ZAJĘCIA CZAS RELAKSURESTORATIVE YOGA

Prowadzenie Bodzia Matulaniec, pierwsza w Polsce certyfikowana przez Judith H. Lasater nauczycielka jogi regeneracyjnej:
środy 19:30-20:30 | bez zapisów, wystarczy być 🙂

Codziennie godzinna joga regeneracyjna odbywa się na każdych warsztatach wyjazdowych z JogaBo
Podczas tych zajęć będzie można naprawdę odpocząć, usłyszeć ciszę, a może i najgłębsze pragnienie naszego serca.

Więcej o jodze regeneracyjnej: Relaks pod Ośmioma Warunkami  oraz Leżysz i Chudniesz  

Na  Savasanę (pozycja trupa) prowadzoną przez moją nauczycielkę Judith Hanson Lasater zapraszam tu – znajdź ciche i ciepłe miejsce, i pół godziny. Namaste!