DLACZEGO JOGA JEST DOBRA

Joga jest jedną z niewielu sztuk, nauk i wizji, pomocnych w doprowadzeniu do perfekcji ludzkiego ciała, umysłu i duszy, praktykowanych od tak dawna, bez powiązania z konkretną religią czy wyznaniem. Każdy może uprawiać jogę.” Yehudi Menuhin

Joga jest częścią filozofii indyjskiej o ponad czterech tysiącach lat tradycji, po raz pierwszy usystematyzowana i wyłożona przez Patańdżalego w jego słynnym traktacie „Jogasutry”.
Wg filozofii jogi praca z ciałem jest punktem wyjściowym do pracy nad sobą. Podstawowa praktyka jogi, oparta na systemie ćwiczeń fizycznych (asan) i oddechowych (pranajamy), ma na celu osiągnięcie wewnętrznej harmonii i wzmocnienie ciała. Ciało sztywne i napięte należy rozciągnąć i rozluźnić, ciało zbyt rozluźnione wzmocnić.
Joga to nauka uważności, pozwalająca odkryć związki ciała z duchem i umysłem.

Z historycznego punktu widzenia, praktyka asan (pozycji ciała) była przygotowaniem sadhaki (poszukującego) do długotrwałej medytacji. Dziś joga jest dla każdego i każdy może czerpać korzyści z praktyki jogi na wielu poziomach – ciała, umysłu, oddechu, emocji. Zalety jogi docenia obecnie prawie 200 milionów ludzi na całym świecie! Joga umożliwia każdemu – bez względu na wiek czy kondycję fizyczną – poprawę ogólnego stanu zdrowia, relaks, powrót do równowagi. Regularna i wytrwała praktyka jogi, przywraca naturalną energię i witalność, nadaje ciału i umysłowi poczucie lekkości. Joga usprawnia ciało i zwiększa jego świadomość. Redukuje stres i niektóre napięcia, wzmaga siłę koncentracji, podnosi odporność i zwiększa radość codziennego życia.

Każda asana może mieć dobroczynne działanie na człowieka – oto co o efektach Sarvangasany (świecy) pisze w „Świetle jogi ” B.K.S. Iyengar:
„Nie można przecenić ogromnego znaczenia Sarvangasany. Jest to jedno z największych dóbr ofiarowanych ludzkości przez starożytnych mędrców. Sarvangasana jest matką wśród asan. Jak matka dba o harmonię i szczęście w domu, tak asana ta przyczynia się do harmonii i szczęścia w organizmie człowieka. Jest ona panaceum na większość powszechnych dolegliwości. W organizmie człowieka znajdują się gruczoły wewnętrznego wydzielania, które pobierają z krwi substancje odżywcze i wydzielają hormony, niezbędne do prawidłowego i harmonijnego funkcjonowania oraz właściwego rozwoju ciała i mózgu. Jeśli te gruczoły nie funkcjonują należycie, produkcja hormonów jest zakłócona i ciało ulega degeneracji. Zdumiewająco wiele asan bezpośrednio oddziałuje na gruczoły i pomaga im poprawnie funkcjonować.
Sarvangasana poprzez przycisk brody i mostka powoduje wzrost krążenia krwi, wpływa na tarczycę i przytarczycę, znajdujące się w okolicy szyi. Ponadto – jako że ciało jest w pozycji odwróconej – krew żylna spływa do serca mocą samej siły grawitacji. Ułatwione jest krążenie utlenionej krwi w okolicy szyi i klatki piersiowej. Wskutek tego wyraźnej ulgi doświadczają osoby, cierpiące na duszności, palpitacje serca, astmę, zapalenie oskrzeli i choroby gardła. Ponieważ w tej odwróconej pozycji położenie głowy nie zmienia się i dopływ krwi do głowy regulowany jest mocnym zaciskaniem brody i mostka, to nerwy uspokajają się, a bóle głowy – nawet chroniczne – ustają. Stała praktyka tej asany wykorzenia popularne przeziębienia i różne dolegliwości górnych dróg oddechowych.

Ponieważ ta pozycja działa uspokajająco na układ nerwowy – ulgi doświadczają osoby cierpiące na nadciśnienie, drażliwość, brak opanowania, załamanie nerwowe i bezsenność. Zmiana kierunku działania siły grawitacji w ciele pomaga w przywróceniu swobodnych ruchów jelit i usuwaniu zaparć, dzięki czemu organizm uwalnia się od toksyn i człowiek czuje się przepełniony energią. Poleca się tę asanę również w dolegliwościach układu moczowego, przy przodo- i tyłozgięciach trzonu macicy, w zaburzeniach miesiączkowania, hemoroidach i przepuklinie. Pomaga również leczyć padaczkę, osłabienie i niedokrwistość. Bez przesady można powiedzieć, że jeśli człowiek regularnie praktykuje Sarvangasanę, to odczuje przypływ świeżych sił i energii, stanie się szczęśliwy i pewny siebie. Obudzi się w nim nowe życie, odnajdzie spokój umysłu i pozna radość życia. Regularne ćwiczenie dwa razy dziennie tej asany przywraca witalność po długiej chorobie. Cykl Sarvangasany aktywizuje narządy brzucha i przynosi ulgę osobom cierpiącym z powodu owrzodzenia żołądka lub jelit, ostrych bólów brzucha i zapalenia jelit.”
Tłumaczenie Sławek Bubicz, wyd. Virya, str. 150.

JogaBo… warto!