JOGA wg metody IYENGARA®

B.K.S. Iyengar (1918-2014) był jednym z najwybitniejszych współczesnych nauczycieli jogi. Praktykował i nauczał  przez ponad 70 lat. Jego doświadczenie zaowocowało wypracowaniem unikalnej metody, charakteryzującej się ogromną precyzją i metodycznością. Można ją określić słowem zrównoważenie. Wykonując asany (postawy ciała), wyrównujemy ciało, koncentrując się na tym, by w każdej jego części została wykonana odpowiednia praca. Aby prawidłowo wykonać daną asanę, dostosować jej wykonanie do swoich możliwości, możemy korzystać z wielu pomocy (pasek, blok, koc).

Wg Lois Steinberg to co odróżnia jogę wg metody IYENGARA(R) od innych metod, jest systematyczne budzenie i rozwój inteligencji ciała, umysłu i duszy.

Nauczanie asan rozpoczyna się od pozycji stojących, które oprócz wielu pozytywnych działań zdrowotnych, przede wszystkim pozwalają odczuć fizyczną i psychologiczną stabilność. Dopiero po opanowaniu podstawowych asan stojących, stopniowo wprowadza się następne grupy: siady, skłony do przodu, skręty, pozycje odwrócone, wygięcia do tyłu, pozycje brzuszne.

Po ugruntowaniu się w praktyce asan, można przejść do praktyki pranajamy (kontroli oddechu).
W podejściu Iyengara charakterystyczne jest to, że cały system ośmiostopniowej jogi Patańdżalego znajduje odzwierciedlenie właśnie w pozycjach jogi i kontroli oddechu. A zatem asana czy pranajama nie są tu zwykłym ćwiczeniem, a swoistą medytacją, w której odbija się zjednoczony stan ciała, umysłu i oddechu, zmysły są powściągnięte, a pole świadomości oczyszczone.

Bellur Krishnamachar Sundararaja Iyengar: „Joga jest niczym innym, jak doskonałą harmonią ciała, zmysłów, umysłu i intelektu, rozumu, świadomości i jaźni. Gdy wszystkie one są zintegrowane, jest to prawdziwy stan jogi”
Więcej w wywiadzie B.K.S. Iyengarem, który ukazał się w rosyjskim wydaniu ‚Yoga Journal’ p.t. Dzieło Mistrza tłum. BM

                zapisz-sie