Prawa Zwierząt

Weekend 26-28.VIII spędziłam w sali konferencyjnej, trzy upalne dni na CARE2022, konferencji zorganizowanej przez Anima International, do której należą Otwarte Klatki.
Udział wzięło ok. 400 osób na żywo i zdalnie – aktywiści dla aktywistów – efektywni altruiści – w większości oczywiście kobiety – z całej Europy nieomal, od Ukrainy po UK i Spain. Gościem specjalnym był Peter Singer! Doliczyłam się też pięciu psów, dość aktywnych, trzeba to powiedzieć.
Doświadczyłam tam głębokiego poczucia wspólnoty. Nierzadko czuję się wyobcowana i dziwna ze swoim weganizmem. Wiele osób z mojego otoczenia choć rozumie wegetarianizm, to już weganizm uważa za przesadę, ekstremizm, sektę, niebezpieczny eksperyment. Czasem naprawdę nie mam ochoty wyjaśniać powodów moich wyborów…
Singer tłumaczył, że jest nas mało, bo każda ważna dla świata zmiana (np. zniesienie niewolnictwa czy prawa wyborcze dla kobiet) zaczynała się od garstki ludzi, budzących niechęć czy wręcz wrogość u większości. Nie krył jednakże rozczarowania, iż odejście od wykorzystywania zwierząt toczy się tak wolno (‘Wyzwolenie zwierząt’ napisał wszak w 1975r.)
Przebywanie w otoczeniu młodych ludzi pełnych pasji i zaangażowania, pragmatycznych i analitycznych, podniosło mnie na duchu.
Przypomniało też o wartościach, o tym że występuję w imieniu męczonych zwierząt, że jestem ich głosem. Ta świadomość daje mi siłę. Zapisałam sobie w głowie obraz pewnej krowy i będę po niego sięgać ilekroć dosięgną mnie zwątpienie czy brak wiary w przyszłość z poszanowaniem AnimalRights.

Następna konferencja odbędzie się już w październiku tego roku w Washington, DC. Learn more and sign up here! https://avasummit.com/

Może być zdjęciem przedstawiającym co najmniej jedna osoba, na świeżym powietrzu i tekst „CARE CONFERENCE ON ANIMAL RIGHTS IN EUROPE x THANK YOU! 09”