Myśli marcowe

‚1 MARCA
Twoja uczciwość przejawia się w tym co robisz, gdy nikt nie widzi.
ŻYJĄC Z JOGĄ: W praktyce jogi samo mówienie prawdy to za mało. Potrzebna jest również praktyka niekłamania. Żyj dziś do końca uczciwie, nie okłamując się w jednej ważnej życiowej sprawie.

2 MARCA
To, czego inni od nas chcą, to abyśmy byli sobą.
ŻYJĄC Z JOGĄ: Jakże często staramy się być tacy, jak myślimy że inni chcą abyśmy byli. O ironio! Oni po prostu chcą poznać nasze prawdziwe ja. Miej dziś odwagę być sobą.

3 MARCA
Trzy najważniejsze sprawy w życiu to miłość, odwaga i entuzjazm.
ŻYJĄC Z JOGĄ: Kochaj siebie i innych, czerp z tego odwagę i każdego dna okazuj entuzjazm – oto podstawy szczęśliwego życia. Stań dziś na macie z intencją kochania siebie i swojej praktyki, po czym z upodobaniem i odwagą spróbuj czegoś trudnego.

6 MARCA
Perfekcjonizm bierze się z głowy, nie z serca.
ŻYJĄC Z JOGĄ: To umysł mówi, że nasza asana nie jest perfekcyjnie wykonana, dom niewystarczająco dokładnie posprzątany, a praca nie do końca dobra. Serce wie, że doskonałość nie istnieje. Zrób dziś coś twórczego – po raz pierwszy wykonaj nową asanę, napisz piosenkę, upiecz chleb.

7 MARCA
Jeśli jesteś różą, nie próbuj być stokrotką.
ŻYJĄC Z JOGĄ: Nie jesteś wysoka, długonoga, płaskobrzuszna? Zatem jesteś różą, a świat potrzebuje róż, nie tylko stokrotek. Zaprzestań dziś oceniać siebie za to, kim nie jesteś. Zamiast tego, jaśniej własnym blaskiem.

9 MARCA
Ego jest cieniem rzucanym przez umysł.
ŻYJĄC Z JOGĄ: Naszą ulubioną mantrą jest zazwyczaj JA, JA, JA. Na naczyniu, z których pijesz wodę, napisz słowo WSPÓŁODCZUWANIE. Dzięki temu za każdym razem, kiedy sięgniesz po wodę, przypomnisz sobie, aby otworzyć serce: na cierpienie własne, na cierpienia innych.

10 MARCA
Trudność jest w 100% subiektywna.
ŻYJĄC Z JOGĄ: Nieważne jak trudna jest dana asana i tak znajdzie się ktoś, dla kogo będzie ona łatwa, i vice versa. Dzisiejszą praktykę rozpocznij od pozycji, którą uważasz za trudną i kontynuuj jej wykonywanie przez kolejne dwadzieścia jeden dni. Wyobraź sobie, że asana ta jest łatwa – pokochaj ją.

11 MARCA
Powracaj do odczuć płynących z oddechu.
ŻYJĄC Z JOGĄ: Zanim odbierzesz telefon albo zaczniesz jeść, powróć na kilka sekund do odczuć, które towarzyszą oddychaniu. Spowoduje to, że nieco zwolnisz i osadzisz się w chwili, która trwa. A właśnie te dwie rzeczy rekomenduję do szczęśliwego życia.

12 MARCA
Ku brzuchowi.
ŻYJĄC Z JOGĄ: Kiedy będziesz podejmować dziś decyzję, małą czy dużą, zatrzymaj się na moment i zwróć uwagę na odczucia, jakie płyną z Twojego brzucha. Ten drugi mózg nigdy Cię nie zwiedzie.

15 MARCA
Joga jest strategią na rzecz szczęśliwego życia.
ŻYJĄC Z JOGĄ: Wszystkie główne praktyki jogi (asany, pranajama, medytacja) dotyczą puszczania cierpień – własnego oraz powodowanego u innych – co czyni życie szczęśliwszym. Podejmij dziś decyzję, aby odpuścić sobie coś, co Cię trapi.

16 MARCA
Stan jogi to brak rozproszenia.
ŻYJĄC Z JOGĄ: W wirze życia łatwo przeoczyć jego istotę. Gdy dziś ktoś odezwie się do Ciebie, odłóż to, co właśnie robisz i poświęć tej osobie całą uwagę. To zmniejszy Twój stres i ułatwi kontakt.

18 MARCA
Czy mogę podejmować wyzwania i czuć się bezpiecznie?
ZYJĄC Z JOGĄ: Pomyśl o czymś, co odkładasz na później, bo trochę się boisz: wykonać ważny telefon, napisać list, czy powiedzieć komuś prawdę. Zrób to dziś z otwartym sercem.
23 MARCA
Zdrowe rzeczy bywają bolesne, ale nie wszystkie bolesne rzeczy są zdrowe.
ŻYJĄC Z JOGĄ: Zwróć uwagę na każdy dyskomfort, który dziś odczujesz. Czy ból ten jest zdrowy, czy prowadzi do kontuzji? Czy Twoja relacja z kimś jest zdrowa, czy po prostu jest, bo jest?

24 MARCA
Mądrość to wiedzieć, który ból należy znieść, a którego nie.
ŻYJĄC Z JOGĄ: Najtrudniejsi do uczenia jogi są adepci początkujący i to nie dlatego, że nie znają asan, ale dlatego, że nie potrafią odróżnić bólu, towarzyszącemu otwieraniu ciała, od tego, który ostrzega przed kontuzją. Podczas dzisiejszej praktyki, zwróć szczególną uwagę na to rozróżnienie.

25 MARCA
Jeśli unikam praktykowania jogi, sprawy codzienne nie mają takiego znaczenia, jakie chciałabym, aby miały. Jeśli unikam spraw codziennych, wtedy moja praktyka nie ma tej gładkości, którą mogłaby mieć.
ŻYJĄC Z JOGĄ: Nieistotne, jak ważne są Twoje obowiązki i zobowiązania, znajdź dziś kilka minut na porozciąganie się, oddychanie i posiedzenie w ciszy. Żadnych wymówek.’

27 MARCA
Pragnę wolności w moim życiu, a nie wolności od życia.
ŻYJĄC Z JOGĄ: Czasem używamy jogi aby uciec od tego, co jest w nas. To nie jest wolność. Prawdziwą wolnością jest gotowość do bycia w pełnej obecności z tym, co się pojawia, bez względu na to, co to jest. Postanów być gotową żyć w ten sposób i ponawiaj to postanowienie w ciągu całego dnia.’

Powyższe cytaty pochodzą z książki naszej nauczycielki Restorative Yogi, Judith H. Lasater ‘A Year of Living Your Yoga’, wyd. Rodmell Press, Berkeley, California 2006, tłum. BM.