Myśli październikowe

‘4 PAŹDZIERNIKA
Zapracowanie jest naszym staraniem o otrzymanie pochwały.
ŻYJĄC Z JOGĄ: Jeśli musisz być wciąż zajętą, dziś usiądź, ogarnij się i zaplanuj jakiś czas, nawet niech to będzie pięć minut, podczas których nie będziesz miała żadnego celu do osiągnięcia, z wyjątkiem samego bycia.

6 PAŹDZIERNIKA
Najgorsze, co możemy zrobić, to próbować żyć jak inni.
ŻYJĄC Z JOGĄ: Czasem cudze życie wygląda lepiej niż nasze. Znajdź trzy rzeczy, za które kochasz swoje życie i ciesz się dziś nimi.

8 PAŹDZIERNIKA
Nawet jeśli potrafisz w skłonie w przód położyć dłonie płasko na ziemi, nie zagwarantuje Ci to szczęścia.
ŻYJĄC Z JOGĄ: Praktyka jogi jest strategią do bycia szczęśliwym, ale działa na zasadzie paradoksu: joga uczy nas odkrywać szczęście, które już w nas jest. Sięganie w skłonach dłońmi do ziemi szczęścia nie daje, ale spowalnia Cię na tyle, że możesz tego doświadczyć. Pamiętaj o tym podczas dzisiejszej praktyki.

9 PAŹDZIERNIKA
Poczucie wewnętrznej harmonii nie jest celem, ale początkiem.
ŻYJĄC Z JOGĄ: Połóż się na dwadzieścia minut w Savasanie i zauważ, jak będziesz się czuć po jej zakończeniu. Niech to uczucie harmonii nie będzie celem Twojej praktyki jogi, ale podstawą do wszelkich dzisiejszych relacji, z innymi i ze sobą.

10 PAŹDZIERNIKA
Sposób w jaki się poruszasz odzwierciedla sposób w jaki myślisz.
ŻYJĄC Z JOGĄ: Jakie jest Twoje podejście do praktyki jogi? Czy Twoje ruchy są badawcze i miękkie, czy szorstkie i przesadzone? Podczas dzisiejszej praktyki zwróć uwagę na jakość swoich ruchów.

12 PAŹDZIERNIKA
Dwie najważniejsze asany to w pełni świadome stanie na nogach oraz leżenie w głębokim relaksie.
ŻYJĄC Z JOGĄ: Stań na macie i zacznij od Tadasany (pozycji góry). Zakorzeń stopy w ziemi, a serce otwórz ku niebu. Zakończ swą praktykę dwudziestominutową Savasaną (leżącą pozycją relaksacyjną). Prawidłowe stanie odciąża ciało, a głęboka relaksacja koi umysł.

13 PAŹDZIERNIKA
To, jak mówisz do siebie, wiele znaczy.
ŻYJĄC Z JOGĄ: Nasze przekonania powodują, że patrzymy na świat przez pewien filtr. Aby uwolnić się od ich mocy, zwróć dziś uwagę na to, co mówisz. Zamiast “nie potrafię” powiedz “mam z tym teraz trudność. Dzięki temu stworzy się przestrzeń pomiędzy tym, co jest, a Twoimi przekonaniami na ten temat.

22 PAŹDZIERNIKA
‘Nie mam czasu’ najpowszechniejszą strategią unikową.
ŻYJĄC Z JOGĄ: Każdemu z nas każdego dnia dana jest taka sama ilość czasu. Postanów dziś zrobić coś w kwestii czasu, co da Ci poczucie większego luzu i przestrzeni w życiu.

28 PAŹDZIERNIKA
Jeśli myślisz, że lubisz jakąś asanę, spróbuj wytrwać w niej przez pięć minut.
ŻYJĄC Z JOGĄ: Nasz umysł wciąż skacze z lubię/nie lubię, raz w jedną, raz w drugą stronę. Wybierz jakąś pozycję jogi, o której myślisz, że ją lubisz i trwaj w niej przez pięć minut. Zobacz, co teraz mówi Twój umysł. Aha, oto umysł, któremu tak ufamy!

29 PAŹDZIERNIKA
Oddychaj wszystkimi komórkami swojego ciała.
ŻYJĄC Z JOGĄ: Połóż się na macie z uniesionymi klatką piersiową i głową, pod kolana podłóż zrolowany koc, ramiona wygodnie ułóż po bokach. Wykonaj dziesięć powolnych wdechów i dziesięć powolnych wydechów. Kiedy już to zrobisz, z każdym wdechem kompletnie osadzaj się w życiu, a z wydechem – puszczaj odpuszczaj.
Stosuj tę technikę oddechową ilekroć poczujesz się dziś znudzona, zdezorientowna, czy przestraszona.

30 PAŹDZIERNIKA
Joga to praktyka obserwacji i wiary.
ŻYJĄC Z JOGĄ: Kiedy będziesz dziś wykonywać asany, rób to z wiarą, że wiesz co robić i jak robić. Obserwuj jakie myśli się pojawią – obserwuj, ale nie oceniaj.

31 PAŹDZIERNIKA
Twoje ciało nie jest problemem.
ŻYJĄC Z JOGĄ: Nie jesteś w stanie wykonać skłonu w przód? Nie możesz dotknąć swoich paluchów? Stając dziś na macie, miej świadomość, że Twoje ciało to nie jest problem do rozwiązania. Zamiast – ciesz się tym, co potrafisz zrobić i wykonuj to z miłością.’


Powyższe cytaty pochodzą z książki naszej nauczycielki Restorative Yogi, Judith H. Lasater ‘A Year of Living Your Yoga’, wyd. Rodmell Press, Berkeley, California 2006, s. 148-159 tłum. BM.
Fot. Andre Kertesz