Myśli styczniowe

‚1 STYCZNIA
W dobrym życiu nie chodzi o spokój, ale o pozostanie w przytomnej obecności.
ŻYJĄC Z JOGA: Przez pięć minut praktykuj dziś bycie obecnym ze swoimi emocjami, nie reagując na nie. Tylko obserwuj jak się pojawiają i znikają.

2 STYCZNIA Relaksacja to proces obserwowania napięcia.
ŻYJĄC Z JOGĄ: Znajdź spokojne miejsce. Połóż się na czymś wygodnym, zamknij oczy i przez pięć minut obserwuj swoje napięcie. Relaks przyjdzie sam.

4 STYCZNIA Więcej śmiechu.
ŻYJĄC Z JOGĄ: Dzieci potrafią się śmiać kilkadziesiąt razy dziennie. Śmiech obniża ciśnienie krwi i usuwa napięcie. Znajdź dziś coś zabawnego w swoim życiu i śmiej się z tego. Albo lepiej nawet – znajdź coś zabawnego na swój temat i śmiej się z siebie.

5 STYCZNIA
Rób to, co kochasz.
ŻYJĄC Z JOGĄ: Zajmowanie się sprawami, które uwielbiamy, wzmacnia nas i ulecza. Wybierz dziś coś, np. słuchanie ulubionej muzyki, sadzenie kwiatków, zabawę z czworonogiem, i zajmuj się tym nieprzerwanie przez dziesięć minut – właśnie dlatego, że to kochasz.

6 STYCZNIA
Ufaj przede wszystkim sobie.
ŻYJĄC Z JOGĄ: Inni mogą służyć nam radą czy pomocą, jednak w głębi sobie zawsze wiemy, co jest dla nas najlepsze. Zanim podejmiesz dziś jakąś decyzję, świadomie zaufaj najpierw sobie.

8 STYCZNIA Nigdy nie wyrzucaj swojego ‘filtra’.
ŻYJĄC Z JOGĄ: Niezależnie od mądrości i zdolności Twojego nauczyciela, tylko Ty jeden jesteś dla siebie mistrzem. Słuchaj swojego nauczyciela, używając życzliwego filtra, i chłoń tylko to, co rezonuje z Tobą, całą resztę odrzucając.

15 STYCZNIA
Poczuj, co czujesz.
ŻYJĄC Z JOGĄ: Posiedź przez chwilę z zamkniętymi oczami i poczuj emocje: bądź ze swoimi złością, szczęściem, znudzeniem czy zmęczeniem. Nie oceniaj tych uczuć. Obserwuj je, zauważając jak się zmieniają.

16 STYCZNIA
Joga nie rozwiąże Twoich problemów.
ŻYJĄC Z JOGĄ: Przymus ’szukania rozwiązań’ to jedno z głównych źródeł naszego cierpienia. Wykonaj Adho Mukha Svanasanę (psa z głową w dole) dla samej pozycji, a nie dlatego, że rozciąga ona ścięgna udowe i otwiera ramiona. Oddychaj i ciesz się.

17 STYCZNIA
Problemy ulegają przekształceniu, kiedy jesteśmy przytomnie obecni.
ŻYJĄC Z JOGĄ: Kiedy posprzeczasz się dziś z kimś, pozostań obecna/y, słuchaj, po czym pozwól problemom się rozwiązać.

18 STYCZNIA
Joga to gotowość do bycia w przytomnej obecności z tym, co jest.
ŻYJĄC Z JOGĄ: Jogę można praktykować przez cały dzień, niekoniecznie na macie. Jak? Kiedy jesteś naprawdę obecny/a, wtedy praktykujesz jogę. W ciągu całego dnia, powtarzaj dziś następującą mantrę: tu i teraz.

20 STYCZNIA
Praktyka jogi pozwala przeżyć bólu, który już w nas jest.
ŻYJĄC Z JOGĄ: Gdy podczas dzisiejszej praktyki jogi odczujesz jakiś mały dyskomfort, nie myśl o nim jak o problemie. Pamiętaj, że sztywność Twoich mięśni jest cierpieniem, które próbuje wydostać się na powierzchnię.

26 STYCZNIA
Bez dyscypliny nie ma sztuki.
ŻYJĄC Z JOGĄ: Dzięki wytrwałości i dyscyplinie, joga staje się sztuką. Postanów dziś, że będziesz praktykować jogę codziennie bez wyjątku przez kolejne dwadzieścia jeden dni. Zapisz to w kalendarzu.

27 STYCZNIA
Dyscyplina wypływa z jasności intencji i zaangażowania.
ŻYJĄC Z JOGĄ: Usiądź w ciszy na macie. Zanim rozpoczniesz praktykę, nadaj jej intencję, na przykład taką: Moją dzisiejszą praktykę poświęcę spotkaniu wewnętrznej ciszy.

30 STYCZNIA
Każda asana coś otwiera.
ŻYJĄC Z JOGĄ: ‘Kiedy będziesz dziś praktykować jogę, odkryj jakąś nową część Twojego ciała, która jest otwierana w każdej asanie, nawet podczas skłonów do przodu, choć te kojarzą się zazwyczaj z zamykaniem.’

Powyższe cytaty pochodzą z książki naszej nauczycielki Restorative Yogi, Judith H. Lasater ‘A Year of Living Your Yoga’, wyd. Rodmell Press, Berkeley, California 2006, s. 22-31 tłum. BM.